Svět ten čert vem!

Přejít na obsah

Svět ten čert vem!

cernypetr
Published by petr v osobní · 24 Květen 2017
Básník a překladatel Josef Hiršal, a nebyl zdaleka sám, do češtiny aplikoval (zde je to vhodnější výraz, než "přeložil") jazykovou hříčku Christiana Morgensterna "Jak si šibeniční dítě zapamatuje jména měsíců".

Sněden
úhoř.
Vezem
buben.
Svět ten
čert vem!
Na věnec
lupen.
Lháři,
lži jen!
Tys dopad!
Blázinec.

Nacházíme se v těchto dnech (psáno 24.května) někde uprostřed dvojverší "Svět ten čert vem!", což považuji za celkem pasující. Posledních deset let nemám květen jako měsíc zrovna rád, trošku nám doma obrátil ten svět vzhůru nohama, takže jsem ani neměl moc velkou chuť nic psát, i když by věru bylo co...

Květnové dění v naší kotlině komentoval a analyzoval kdekdo, virtuální veřejný prostor je naplněn proklamacemi stejně jako česká májová krajina smrdutou žlutí řepkových polí. Oprávněná a pochopitelná všelidová vůle po nápravě poměrů paradoxně vynesla nahoru toho největšího šíbra, kterého právě ty všeobecně proklínané roky palerma porodily a pro něhož nebyla společenská nasranost nic jiného, než tou nejlepší akvizicí v životě.
A půl roku před prezidentskými volbami máme přímým přenosem potvrzeno, že za Bránou Gigantů se rozkládá Buranov s velkým "B" a nestane-li se zázrak, bude pokračovat.  
A konečně pondělní události v Manchesteru jenom potvrzují příznačnost Morgensternovy (resp. Hiršalovy) metafory zvláště pro letošní přelom jara a léta.

Ale naštěstí nejenom apokalypsou je letošní jaro prostoupeno... Jsou tu soukromé vesmíry jiných galaxií, dostatečně vzdálených od municipálních nechutností, trapáren a tragédií. A tak zatímco se vláda otřásala v základech, stihli jsme s bráchou v Krkonoších vyměnit zasrané (doslova) odpadní trubky za čistoskvoucí novodur a za vydatné pomoci kamaráda Petra i provést další drobné změny v chalupě. (Částečná fotodokumentace zde na mém TUMBLR profilu)
Taky jsem oslavili bůhvíkolikáté narozeniny naší kamarádky Haničky a pokřtili přitom Kariho novej gril (zde fotodokumentace trestuhodně chybí). No a v sobotu 20.května nám u Žluťáka do hlav narval porci poctivé muziky nedávný bubeník legendárních AC/DC Phil Rudd se svojí kapelou. Pár fotek z koncertu můžete vidět taktéž zde na mém TUMBL profilu, fotka Ondry Littery do publika viz níže. Kdo najde černocha, má bod...
   Návrat na obsah